Zmiany w SAT w 2023: wszystko co musisz wiedzieć

Zmiany w SAT w 2023: wszystko co musisz wiedzieć

SAT, Studia Za Granicą

Wiktor

Zmiany w SAT to z pewnością temat, który przyciąga uwagę wszystkich uczniów planujących swoje studia za oceanem. Od wielu lat egzamin SAT stanowi kluczowy element aplikacji na większość amerykańskich uczelni.

Od dawna egzamin Scholastic Assessment Test, taka jest jego pełna nazwa, był kojarzony z papierem i ołówkiem. Jednakże, już od marca 2023 ulegnie to zmianie i SAT dla studentów międzynarodowych będzie przeprowadzany w formie cyfrowej.

Co dokładnie się zmieni? Co pozostanie bez zmian? Czy warto jeszcze w ogóle zdawać SAT? Na te i wszystkie inne pytania związane z nadchodzącymi zmianami w egzaminie SAT odpowiemy w tym artykule.

Koniecznie przeczytaj go do samego końca, aby dowiedzieć się dlaczego nowy SAT będzie miał mniejszą ilość pytań o ponad 35%, czy będziesz mógł zdawać SAT w domu oraz jak najlepiej przygotować się do nowej cyfrowej wersji egzaminu.

Szybki przegląd najważniejszych zmian

W marcu 2023 wiele aspektów egzaminu SAT ulegnie zmianie. Najważniejsze z nich znajdziesz w tym artykule, ale żeby zaoszczędzić Ci czasu, poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:

 • Egzamin SAT będzie dostępny w formie cyfrowej dla międzynarodowych studentów od wiosny 2023, a dla studentów w USA od wiosny 2024 roku.
 • Egzamin będzie podzielony na 2 sekcje, zamiast 4: sekcja R&W (Reading & Writing) oraz sekcja Matematyczna, co spowoduje skrócenie czasu trwania egzaminu SAT z 3 godzin do 2 godzin i 14 minut.
 • Fragmenty do czytania (Reading) będą krótsze, ale za to bardziej akademickie, a pytania matematyczne będą miały mniej słów. Generalnie egzamin będzie krótszy, ale czas na odpowiedź na pojedyncze pytanie się zwiększy, dzięki czemu uczniowie będą mniej przemęczeni i zestresowani.
 • Egzamin będzie miał adaptacyjną naturę, każda sekcja będzie podzielona na dwie części, a wynik z pierwszej części będzie decydował o poziomie trudności kolejnych pytań.
 • Wyniki egzaminu będą udostępnione kilka dni po egzaminie zamiast kilku tygodni jak to było dotychczas.
 • 80% uczestników pilotażowego cyfrowego SAT stwierdziła, że zdawanie egzaminu było mniej stresujące niż wcześniej, a 100% nauczycieli zgłosiło pozytywne wrażenia.

Co dokładnie zmienia się w SAT?

SAT w końcu w wersji cyfrowej

College Board ogłosił, że od wiosny 2023 roku egzamin SAT będzie dostępny w wersji cyfrowej dla międzynarodowych studentów, a od wiosny 2024 roku dla studentów w USA.

Test w wersji cyfrowej pozwoli na dostarczenie różnych pytań dla każdego ucznia, aby zapobiec oszustwom i problemom z bezpieczeństwem testów. Uczniowie będą mogli wybierać między korzystaniem z własnych urządzeń – takich jak tablety lub laptopy – lub z urządzeń szkolnych.

Egzamin wciąż będzie przeprowadzany w centrum egzaminacyjnym lub w szkole. Wcześniej, College Board zrezygnował z planów oferowania testu cyfrowego w domu z powodu obaw o dostęp do internetu i zasilania.

Nowy test SAT będzie się automatycznie zapisywać, dzięki czemu uczniowie nie stracą swojej pracy ani czasu podczas ponownego łączenia. Wersja cyfrowa SAT oferuje wiele korzyści, w tym większą elastyczność i mniejszy stres związany z wypełnieniem testu.

Zmiany w sekcjach egzaminu SAT

Nowa cyfrowa wersja egzaminu SAT jest krótsza, a na pojedyncze pytanie przypada więcej czasu. Dzięki zmianom w objętości i długości obu sekcji czas trwania egzaminu skróci się z 3 godzin do 2 godzin i 14 minut.

Największą nowością jest jednak adaptacyjność egzaminu. W przeciwieństwie do wydrukowanej wersji SAT, gdzie treść ostatniego zadania była niezależna od odpowiedzi na pierwsze pytanie, nowa wersja egzaminu dopasowuje poziom trudności do wyniku z pierwszej części.

Po wykonaniu połowy zadań w sekcji R&W i sekcji Matematycznej, zostaniemy skierowani na jedną z dwóch ścieżek zadań, wersję wysokiego lub niskiego poziomu, w zależności od wyniku z pierwszej części.

Porównując SAT do innych egzaminów, nie jest on adaptacyjny pod względem pytań, gdzie każde pytanie różni się w zależności od wyników (jak w egzaminie GMAT). Zamiast tego jest adaptacyjny pod względem etapów (jak w egzaminie GRE).

Egzamin w formie cyfrowej będzie składał się z dwóch sekcji: czytania i pisania oraz matematyki, z każdej po dwie rundy z 27 i 22 pytaniami odpowiednio.

Uczniowie przystąpią do egzaminu w następującej kolejności: Etap czytania i pisania 1, Etap czytania i pisania 2, Przerwa, Etap matematyki 1, Etap matematyki 2. Jeśli chodzi natomiast o ogólną liczbę pytań, to zmniejszy się ona z 154 w starej wersji SAT do 98 w nowej wersji, co oznacza spadek o ponad 35%.

Wyniki egzaminu

Wraz z wprowadzeniem zmian do egzaminu SAT warto również zwrócić uwagę na to, co zmieni się w wynikach egzaminu. Jedną z najważniejszych nowości, która poprawi humor każdemu zestresowanemu uczniowi, który jest świeżo po napisaniu egzaminu SAT jest fakt, że wyniki egzaminu będą teraz udostępnione już kilka dni po jego zakończeniu, zamiast po kilku tygodniach, jak to było wcześniej. Ta zmiana znacząco skróci czas oczekiwania na wyniki w niepewności.

Ponadto, nowa wersja egzaminu SAT oznacza koniec z Subscores oraz Cross-Test Scores. Co to dokładnie oznacza i co oznaczają te dwa terminy?

Cross-Test Scores to wyniki testów przekrojowych, które mierzą umiejętności uczniów w konkretnych dziedzinach, takich jak analiza naukowa, historia i społeczne nauki oraz analiza globalna. Wyniki te nie są oparte na jednym konkretnym teście, ale wynikają z pytań zadawanych na całym teście SAT.

Z kolei Subscores to wyniki punktowe, które mierzą specyficzne umiejętności ucznia w ramach danej sekcji testowej, takiej jak matematyka czy język angielski. Dzięki nim uczniowie mogą dokładnie określić swoje mocne i słabe strony w ramach poszczególnych dziedzin i opracować bardziej spersonalizowany plan nauki.

Nowe narzędzia dostępne podczas SAT

Ostatnią zmianą w nowej cyfrowej wersji SAT, którą przedstawimy w tym artykule są nowe narzędzia, jakie będą dostępne podczas zdawania egzaminu. Z pewnością ułatwią one życie wielu uczniom szkół średnich i pomogą w osiągnięciu jak najlepszych wyników.

Jednym z najważniejszych udogodnień jest możliwość korzystania z kalkulatora przez cały czas sekcji Matematycznej, a także wbudowany kalkulator graficzny w aplikacji testowej. Dodatkowo, nowa aplikacja SAT umożliwia uczniom podkreślanie każdego elementu tekstu oraz dodawanie komentarzy, co ułatwia lepsze zrozumienie i przyswojenie treści w sekcji Reading.

Aby jak najlepiej przygotować się do nowej cyfrowej formy egzaminu SAT, warto skorzystać z aplikacji Bluebook College Board. Znajdują się w niej cztery testy praktyczne w nowej formule, a także wszystkie narzędzia, które będą dostępne w czasie egzaminu. Dzięki próbnym testom będziesz mógł się z nimi zaznajomić i zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie dobrych wyników w dniu egzaminu.

Co pozostaje bez zmian?

Punktacja egzaminu

Pomimo tylu zmian egzaminie SAT, elementem, który pozostanie bez zmian jest jego punktacja. Zarówno w sekcji Matematycznej, jak i Reading and Writing będzie do zdobycia maksymalnie 800 punktów, a wynik z całego egzaminu będzie znajdował się w granicach od 400 do 1600 punktów.

Rodzaje pytań

Rodzaje pytań w egzaminie SAT pozostają bez zmian, ale warto zwrócić uwagę na specyfikę pytań w poszczególnych sekcjach.

W sekcji Reading and Writing, typy pytań obejmują:

 • sprawdzanie zdolności rozumienia tekstu
 • analizy wyrazów i struktury zdania
 • interpretacji wierszy
 • poprawianie błędów.

Jeśli chodzi natomiast o sekcję Matematyczną, możemy się spodziewać pytań uwzględniających:

 • rozwiązywanie problemów
 • analizę danych
 • wykonywanie obliczeń
 • znajdowanie zależności między różnymi elementami.

Miejsce zdawania rgzaminu

Podobnie jak już od lat egzaminy SAT odbywają się na całym świecie w wyznaczonych centrach egzaminacyjnych. W Polsce można je znaleźć w Warszawie, Krakowie, oraz Gdańsku. Poniżej znajduje się dokładna lista dostępnych centrów w Polsce oraz mapa z oznaczonymi lokalizacjami.

Czy warto zdawać SAT?

Egzamin SAT wciąż pozostaje ważnym elementem procesu aplikacyjnego na studia w najlepszych uczelniach na świecie, mimo że wiele z nich staje się coraz bardziej elastyczne w podejściu do wymagania wyników SAT i często jest on opcjonalny.

Wysoki wynik z egzaminu SAT jest traktowany jako dowód gotowości do podjęcia studiów na najlepszych uniwersytetach na świecie. Test jest ustandaryzowany na poziomie światowym, dzięki czemu jego wynik mówi admissions officers dużo więcej o naszych umiejętnościach naukowych niż przykładowo oceny.

Oprócz wartości testu w procesie aplikowania, wynik SAT może pomóc w lepszym wyborze uczelni oraz może być przydatny w aplikowaniu na studia w Europie, ponieważ niektóre uczelnie europejskie, takie jak Bocconi University w Milanie, również akceptują wyniki SAT.

W czasach, gdy test SAT bardzo często jest opcjonalną częścią aplikacji, wysoki wynik może pomóc Ci wyróżnić się na tle innych konkurentów bez egzaminu i być decydującym czynnikiem w przyjęciu na wymarzone studia za granicą.

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu SAT?

Jeśli chcesz zapewnić sobie jak najlepsze wyniki z SAT, musisz się odpowiednio przygotować. Jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie jest wykorzystanie dostępnych narzędzi online oraz skorzystanie z pomocy doświadczonych tutorów Your Path Academy. Poniżej dokładnie przybliżamy Ci te opcje przygotowania do SAT.

Aplikacja Bluebook od College Board

Bluebook to oficjalna aplikacja College Board, która pomaga w przygotowaniach do SAT. Dostępna jest w sklepach z aplikacjami na iOS i Android. Aplikacja zawiera cztery oficjalne testy SAT, a także różne narzędzia, takie jak podkreślanie i dodawanie komentarzy do tekstu, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć materiał. Aplikacja jest świetnym narzędziem do nauki przed egzaminem SAT, zwłaszcza że zawiera oficjalne testy College Board, które pomagają w przygotowaniu się do samego egzaminu.

Khan Academy

Khan Academy to darmowa platforma do nauki online, która oferuje wiele kursów i ćwiczeń, w tym przygotowanie do SAT. Jest tam dostępny program SAT® Prep, w którym znajdują się spersonalizowane plany egzaminacyjne, tysiące pytań i pełnowymiarowe testy praktyczne, a także lekcje wideo, które pomagają w lepszym zrozumieniu materiału. Program SAT® Prep obejmuje różne tematy, takie jak wyrażanie idei, algebra, rozwiązywanie problemów i analiza danych, zaawansowana matematyka, geometria i trygonometria. Wszystko to czyni Khan Academy jednym z najlepszych narzędzi do nauki przed egzaminem SAT.

Doświadczeni tutorzy Your Path Academy

Oprócz aplikacji i stron internetowych, istnieje również opcja skorzystania z pomocy profesjonalnych tutorów, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie w przygotowaniu studentów do egzaminu SAT.

W Your Path Academy poprzez konsultacje i lekcje indywidualne pomożemy Ci zrozumieć i opanować materiał do egzaminu SAT, pokażemy Ci najlepsze strategie nauki oraz skuteczne techniki egzaminacyjne, abyś osiągnął jak najwyższy wynik i dostał się na wymarzone uczelnie.

Nasi wykwalifikowani i doświadczeni tutorzy byli w dokładnie tym samym miejscu co Ty – również zdawali SAT i znają najlepsze sposoby, aby pomóc w osiągnięciu sukcesu na egzaminie. Zapisz się już dziś na swoją pierwszą bezpłatną konsultację i zacznij skutecznie przygotowywać się do SAT!

Podsumowanie: SAT wchodzi w XXI Wiek

Podsumowując, zmiany wprowadzone do egzaminu SAT to odpowiedź College Board na zmieniające się potrzeby dzisiejszych studentów. Dzięki nowej cyfrowej formie egzaminu uczniowie będą mieli więcej elastyczności i czasu na rozwiązanie zadań, a jego adaptacyjna natura pozwoli na dostosowanie poziomu trudności pytań do każdego ucznia. Egzamin SAT będzie krótszy, wyniki będą dostępne już kilka dni po jego zakończeniu, a nowe narzędzia pomogą uczniom lepiej radzić sobie z pytaniami testowymi.

Istnieją także nowe narzędzia, takie jak kalkulatory i aplikacje testowe, które mogą pomóc uczniom w lepszym zrozumieniu i przyswojeniu treści w sekcjach Reading i Matematycznej. To świetna okazja, aby zacząć przygotowywać się do egzaminu SAT korzystając z różnych dostępnych narzędzi, takich jak aplikacja Bluebook College Board lub korzystając z pomocy profesjonalnych tutorów, takich jak w Your Path Academy.

Testy standardowe, takie jak SAT, są kluczowymi narzędziami dla uczniów, którzy przygotowują się do podjęcia studiów wyższych. Zmiany wprowadzone w SAT w ciągu ostatnich kilku lat mają na celu ulepszenie i uaktualnienie egzaminu, tak aby lepiej odzwierciedlał to, czego uczniowie nauczyli się w szkole i co jest dla nich istotne w dzisiejszym świecie. Wraz z nadchodzącymi zmianami w SAT, ważne jest, aby studenci mieli pełną wiedzę na temat tego, co się zmienia i jak to może wpłynąć na ich wyniki.

Podsumowanie najważniejszych zmian

Najważniejsze zmiany w egzaminie SAT obejmują nową strukturę testu, zniknięcie punktów za złe odpowiedzi, a także dostępność narzędzi podczas egzaminu. Na nowym SAT studenci mają możliwość korzystania z kalkulatora przez całą sekcję matematyczną, a także mają dostęp do wbudowanego kalkulatora graficznego w aplikacji testowej. Dodatkowo, w nowej aplikacji testowej studenci mogą podkreślać elementy tekstu i dodawać komentarze, aby lepiej poradzić sobie z fragmentami czytania.

W Your Path pomożemy Ci zdać SAT

Przygotowanie do egzaminu SAT może być trudne, ale z pomocą profesjonalnych tutorów, którzy byli w tym samym miejscu, co studenci przygotowujący się do SAT, pomożemy Ci osiągnąć wysokie wyniki. W Your Path Academy oferujemy spersonalizowane lekcje, które pozwalają naszym uczniom na osiągnięcie najlepszych wyników na egzaminie SAT. Jako doświadczony zespół mamy najlepsze i najskuteczniejsze sposoby i techniki nauki oraz efektywnego rozwiązywania SAT, co pozwala naszym uczniom na osiągnięcie sukcesu. Zadzwoń do nas, aby umówić się na pierwszą bezpłatną konsultację, która pozwoli nam na stworzenie spersonalizowanego planu nauczania, który pomoże Ci w zdaniu egzaminu SAT.

Masz Jakieś Pytania?

Umów się na bezpłatną konsultację, sprawdź jak możemy Ci pomóc i zacznijmy tworzyć Twoją Ścieżkę Edukacyjną już dziś!
Bezpłatna Konsultacja

Spis Treści

Masz Jakieś Pytania?

Umów się na bezpłatną konsultację, sprawdź jak możemy pomóc i zacznijmy tworzyć Twoją Ścieżkę Edukacyjną już dziś!
Wiktor

Sprawdź więcej naszych postów

Na naszym blogu dowiesz się więcej o studiowaniu za granicą, a jeśli chcesz spełnić swoje marzenia edukacyjne, umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami już dziś.

Jak znaleźć mieszkanie we Włoszech?

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, o której myśli każdy uczeń zaraz po dostaniu się na wymarzone studia jest znalezienie mieszkania. W teorii wszystko wydaje się bardzo proste: szukamy mieszkania w internecie, dzwonimy, oglądamy i podpisujemy kontrakt. Jednak w popularnych, zachodnich miastach znalezienie…...

Your Path

Stypendia we Włoszech

Studia na publicznych uczelniach we Włoszech stanowią atrakcyjną i ekonomiczną opcję edukacji dla polskich studentów. Istotnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność studiowania we Włoszech po przystępnych cenach jest bogata oferta stypendiów, które są łatwo dostępne. Niniejszy artykuł przybliży najważniejsze stypendia oferowane…...

Iga Mencel

Studia w Bolonii

La dotta, la grassa, la rossa. Te trzy przymiotniki można uznać za przydomki Bolonii - największego miasta regionu Emilia-Romagna. Są one związane z charakterystyką tego miasta: Historia Bolonii W Bolonii znajduje się kilka uniwersytetów, ale nieporównywalnie największym z nich jest…...

Your Path